Town Directory

Town Administrative

  • Town Manager ………………………………………….. Terry Pettit
  • Assistant Manager …………………………………… Elaine Knight
  • Town Clerk …………………………………………… ……..Norma Cubbage
  • Treasurer ……………………………………… ……………. Leon Stout
  • Office Assistant …………………………………………… Belle Blosser

Town Professional Services

  • Attorney ……………………………………… Janney and Janney: 540-743-6593
  • Engineer ……………………………………… Pennoni Associates, Inc: 540-667-4830
  • Auditors ……………. Young, Nicholas, Branner & Phillips, LLP: 540-433-2581

Police Services

  • Chief ……………………………………………………………. Ryan Dean
  • Lieutenant …………………………………………………. Brandon Chad Brown
  • Patrol Officer ……………………………………………. Rodney Wilson
  • Patrol Officer……………………………………………… Nick Winum
  • School Resource Officer………………………… Brian Puffinburger

Recreation Department

  • Recreation Director …………………………………. Chuck Short

Water Department

  • Public Work Foreman …………………………………………………………. Ryan Gaunt
  • Public Works Labor …………………………………………………………….. Kevin Painter
  • Public Works Labor ………………………………………………… StephenThompson
  • Public Works Labor ……………………………………………………………… Frank Good
  • Public Works Labor ………………………………………………………… Joshua Alger
  • Public Works Labor (Part-Time) ……………………………………………. Bryan Greer

Sewer Department

  • Wastewater Operator …………………………………………………….. Forest Atwood
  • Wastewater Operator ………………………………………………………. Keith Griffith

Government

  • Mayor ………………………………………….. Michael Knight (term expires 2020)
  • Vice Mayor ……………………………….. Bruce Stoneberger (term expires 2018)
  • Council ………………………………………… Mike Uram (term expires 2018)
  • Council ………………………………………… Duane Layman (term expires 2018)
  • Council ……………………………………….. Jeremiah Knight (term expires 2020)
  • Council ……………………………………….. Jason Campbell (Term Expires 2020)

Planning Commission

  • Delmas Buracker
  • Julie Petefish
  • Robin Carakofe
  • Timmy Rickard
  • Timmy Prince
  • Ben Gray

Board of Zoning and Appeals

  • Carroll Cubbage
  • Donnie Babb
  • Betty Jo Purdham
  • Beverly Breeden
  • Ronnie McCoy